Pro případ ohrožení - úvod, speciální prostředky
V našem běžném životě mohou nastat neočekávané a zcela mimořádné situace, jako jsou živelní pohromy (záplavy, povodně, požáry, vichřice, sesuvy půdy a podobně), průmyslové havárie s únikem nebezpečných látek, dopravní nehody s následným požárem nebo únikem přepravovaného nákladu a další, které mohou ohrozit životy nebo zdraví občana a způsobit rozsáhlé materiální škody.
Věřme, že přečtením těchto řádků získá občan základní informaci, jak se chovat při mimořádné situaci, jak postupovat, aby si ochránil zdraví a v neposlední míře napomohl svým chováním a jednáním likvidovat příčiny, ale i následky mimořádných situací.
Tyto stránky obsahují návody, jak se připravit na dopad možných následků uvedených mimořádných situací a minimalizovat nebezpečí ohrožení života nebo újmy na zdraví.
Prostředky, které jsou ve městě k dispozici
Ve městě Žatec je umístěna jednotka Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, která je vybavena zásahovou technikou schopnou likvidovat veškeré nastíněné situace. Jednotka je napojena na Integrovaný záchranný systém a v jeho rámci a v případě potřeby lze tuto jednotku posílit o další zásahové prostředky. Ve městě působí také Jednotka sboru dobrovolných hasičů Žatec. Je vybavena zásahovou technikou pro pomocné využití a spolupracuje s profesionálními jednotkami.
Po stránce zdravotnické působí v Žatci centrum Zdravotnické záchranné služby, Nemocnice Žatec o.p.s. a řada privátních lékařských ordinací.
Všechny výrobní a zpracovatelské podniky musí mít ze zákona zpracovány Požární poplachové směrnice a dle zákona č. 240/2000 Sb. O krizovém řízení musí spolupracovat s městem na tvorbě krizového plánu.
Prostředky individuální protichemické ochrany jsou uloženy z části na školách a školkách a z části v centrálním skladě. V případě nutnosti použití by město zřizovalo výdejní místa, o kterých by byli občané informováni všemi dostupnými prostředky.